Bramki obrotowe w biurowcach.

Wejście do biurowca kontrolowane przez system urządzeń do kontroli dostępu, czyli bramki obrotowe i bramki uchylne współpracujące z systemem kontroli dostępu. Bramki obrotowe posiadają ramiona opadające, które w przypadku konieczności udrożnienia przejścia automatycznie opadają na podstawie wysterowanego sygnału ze sterownika lub systemu informatycznego. Bramki obrotowe posiadają zamontowane na pokrywach czytniki kart zbliżeniowych sterujących funkcjonowaniem bramek.

Sygnałem sterującym jest sygnał zwarcia. Bramki obrotowe są dwukierunkowe tzn. każda bramka może obsługiwać ruch osób wchodzących jak i ruch osób wychodzących.

Bramki zostały przedzielone barierką, która pełni funkcję wygrodzenia ciągów komunikacyjnych umożliwiających właściwe korzystanie z bramek obrotowych jak i ukierunkowujących ruch osobowy. Bramka uchylna jest urządzeniem służącym w celu zapewnienia możliwości przejścia technicznego dla różnego rodzaju urządzeń przemieszczanych na wysokości zainstalowanych urządzeń. Szerokość przejścia to 120 cm.

Bramka pełni równocześnie funkcję wyjścia ewakuacyjnego i posiada mechanizm, który odblokowuje się automatycznie na podstawie sygnału z systemu przeciwpożarowego lub po odjęciu napięcia zasilania. Bramka uchylna służy równocześnie dla kontroli ruchu dla osób, które nie posiadają przepustek w postaci upoważnionych kart zbliżeniowych. Osoby taki otrzymują upoważnienie do wejścia na podstawie zezwolenia operatora urządzeń, którym jest osoba pełniąca obowiązki strażnika (portiera) na obiekcie. Doprowadzenie zasilania i sygnałów sterujących możliwe było przez wykorzystanie systemu barierek z możliwością umieszczenia w/w okablowania wewnątrz. System ten umożliwił minimalne naruszenie istniejącego podłoża z marmuru. Bramki obrotowe tzw. kołowroty umożliwiły zmniejszenie ilości osób zaangażowanych w kontrolę dostępu osób na obiekcie.